GreenCard uzmanlarınız
Arama Giriş Menü

ABD'de Çalışmak

ABD'de mi çalışmak istiyorsunuz? Eğer öyleyse, Amerikan çalışma ortamını ve kendine özgü kurallarını tanımalısınız. İşte ABD'de bir işe başlarken nelerin önemli olduğu ve patronlar, iş arkadaşları, iş ortakları ve ABD makamları ile hatalardan nasıl kaçınılacağı.

Amerikan iş piyasası

Sıkı çalışma, kesin sonuçlar ve gerçekler sizi Amerikan iş piyasasında ileriye taşıyacaktır. Bu, açıkça yapılandırılmış elektronik tablolar ve "kısa gerçekler" gerektiren yalın Amerikan başvuru sürecinde zaten açıkça görülmektedir.

Uzun karar alma süreçlerine ve sonu gelmeyen toplantılara (çok söz, az içerik) alışkın olduğunuzu varsayalım. Bu durumda, Amerikan iş dünyasının canlandırıcı dinamizmi sizi memnun edecektir.

Ancak bu açık sözlülüğün zorlukları da yok değildir: fesih koruması, ücretli hastalık izni ve ebeveyn izni her zaman Amerikan iş sözleşmelerinin bir parçası değildir. Bir ABD şirketine başvuran kişi olarak hazırlıklı olmalı ve iyi pazarlık yapmalısınız. Sihirli kelime "yan haklar "dır.

ABD'de bir kişi ne kadar kazanıyor?

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki işinizde kazanacağınız miktar büyük ölçüde sektöre, iş unvanına, ABD eyaletine ve beceri düzeyine bağlıdır. En son ABD Nüfus Sayımı maaş anketine göre, 2021 yılında gerçek medyan hane geliri 70.784 dolardı.

Ne yazık ki, bu ortalama maaş pek bir şey ifade etmiyor çünkü ABD genelinde önemli maaş farklılıkları var. Genel olarak geçerli olan tek bir kural var: Eğitim seviyeniz ne kadar yüksekse maaşınız da o kadar yüksek olur.

ABD için maaş istatistikleri

Diyelim ki sayfalar dolusu ABD Nüfus Sayımı maaş tablolarını karıştırmak istemiyorsunuz. Bu durumda çevrimiçi bir araca başvurabilirsiniz: Amerikan Toplum Araştırması, çok çeşitli mesleklerden ABD'li göçmenlerin maaşlarını görselleştiriyor.

2019 anket sonuçları, ABD'deki maaş eşitsizliklerine kabaca bir bakış sunuyor: örneğin, bir web geliştiricisi yaklaşık 73.000 $ kazanırken, bir elektrikçi yalnızca yaklaşık 53.000 $ kazanıyor.

ABD'de asgari ücret

Yasal asgari ücret ABD'nin farklı eyaletlerinde değişiklik göstermektedir. Kaliforniya, Washington ve Washington D.C.'de 15 dolar civarında en yüksek oranlar bulunurken, diğer birçok eyalet eyalet çapında 7,25 dolar asgari ücret uygulamaktadır.

ABD'de çalışmak: asgari ücretle pahalı bir hayat mı?

Birçok ABD'li göçmen adayı, New York veya San Francisco gibi pahalı ABD şehirlerinde asgari ücretle nasıl geçineceklerini merak etmektedir. Birçok büyük şehir sakininin pahalı kiraları ödeyebilmek için aynı anda birden fazla işte çalıştığı bir sır değil.

Ancak politika yapıcılar da bu sorunu görmezden gelmiyor, bu nedenle yasal asgari ücretler her yerde geçerli değil. Örneğin New York'taki işverenler, federal asgari ücretin yaklaşık 13 dolar olmasına rağmen saatte en az 15 dolar ödemek zorundadır. San Francisco'da asgari ücret yaklaşık 16 dolar iken, Kaliforniya eyaletinde sadece yaklaşık 15 dolar olarak belirlenmiştir.

ABD için çalışma izni

Vizeniz olmadan Amerikan işgücü piyasasında çalışamazsınız. Bu nedenle, doğru oturma iznini almak ABD'deki işiniz için ilk ve en önemli adımdır.

Hangi vize size ABD'de çalışma hakkı verir?

Amerika Birleşik Devletleri'nde, farklı vize kategorileri çalışmanıza izin verir:

 • E-vize - yabancı şirketler tarafından ABD'de ticaret veya yatırım
 • L-vizesi - ABD'deki bir şubeye çalışan ataması
 • H-1B-vizesi - yüksek talep gören mesleklerde iş teklifi alan akademisyenler
 • Yeşil Kart - tüm sektörlerde, mesleklerde ve ABD eyaletlerinde sınırsız çalışma izni

E-, L- veya H-1B vizeleri için bir işveren tarafından başvurulması gerekirken, Yeşil Kart alma işini kendiniz halledebilirsiniz: ABD hükümeti her yıl düzenlenen Yeşil Kart Çekilişi'nde, kazanmanız halinde size ABD'de sınırsız yaşama ve çalışma hakkı veren 55.000 göçmen vizesi dağıtmaktadır.

Diğer Birleşik Devletler çalışma vizeleri arasında mürettebat üyeleri için C-1/D vizeleri, gazeteciler için I vizeleri, bilim, sanat, eğitim, iş, spor veya medya alanlarında olağanüstü yetenekli kişiler için O vizeleri ve Kanada veya Meksika vatandaşları için TN vizeleri bulunmaktadır.

Yeşil Kart için şansınızı şimdi kullanın! Şimdi başvurun

ABD için çalışma vizeleri hakkında daha fazla bilgi edinin

Amerikan çalışma vizeleri hakkında detaylı bilgi için ABD vizesi makalemize göz atın.

Çalışma vizesi ile Yeşil Kart arasındaki fark

ABD çalışma vizeleri geçicidir ve bu nedenle ABD'de kalıcı ikamet için uygun değildir, ancak Yeşil Kart sahibi olmak size ABD'de sınırsız yaşama ve çalışma izni verir.

Buna ek olarak, Yeşil Kart ile hem işvereninizi hem de yaşayacağınız ve çalışacağınız ABD eyaletini seçmekte özgürsünüz. Böylece, bir Yeşil Kart sahibi olarak ne belirli bir şirkete ne de vize uzatmalarına ve yetkililerin keyfi kararlarına bağımlı olursunuz.

Yeşil Kart ile Çalışma

ABD'de iş aradığınız sırada zaten bir Yeşil Kartınız varsa, diğer başvuru sahiplerine göre önemli bir avantajınız olacaktır. Daimi ikamet edenleri işe alırken işveren aracılığıyla pahalı ve uzun başvurulara (örneğin, göçmenlik dilekçesi ve Çalışma Sertifikası) gerek yoktur.

ABD'de çalışma vizesi olmadan çalışmak

Çalışma vizesi olmayanlar, örneğin ABD'de bir gurbetçinin aile üyesi olarak yaşadıkları için, genellikle EAD (İstihdam Yetki Belgesi) için uzun bir başvuru sürecinden geçmek zorundadırlar.

2022 itibariyle, E-vize veya L-vize sahiplerinin eşleri için bir istisna vardır: ABD'de çalışmalarına izin verilmesi için artık sadece yeni I-94 giriş formuna dayalı yasal ikamet statüsüne ihtiyaçları vardır.

Burada önemli olan formdaki yeni bir kod: COA kodu. I-94 formundaki E-1S, E-2S, E-3S veya L-2S tanımlayıcısı ile eş otomatik olarak oturma izninin geçerlilik süresi boyunca çalışma iznine sahip olur.

ABD'de nasıl iş bulabilirim?

ABD'de yeni bir işe giden yol, tıpkı diğer birçok ülkede olduğu gibi, yazılı (genellikle dijital) bir başvurudan geçer. Başvuru süreci birkaç adımdan oluşur:

 • Vize açıklaması (ideal olarak Yeşil Kart başvurusu)
 • Bir iş ilanı bulun
 • Başvuru belgelerini gönderin
 • Takip ve iletişim yönetimi
 • İş görüşmesi(leri)
 • İş onayı

Bir ABD şirketine başvurunuzla ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Ayrıntılı talimatlar, açık örnekler ve profesyonel tavsiye için ABD'de iş başvurusu sayfasını ziyaret edin.

ABD'de İş İlanları: En iyi pozisyonları bulmak

Belirli bir sektöre bağlı olmadığınızı varsayalım. Bu durumda, ABD'de iyi maaşlı ve sürdürülebilir bir iş sağlamak için çeşitli Amerikan ekonomik sektörlerinin büyümesini takip etmek en iyisidir.

TIMES olarak adlandırılan piyasalar (telecommunications, information technology, multimedia, entertainment, and security services) hala bir patlama yaşamaktadır. Örneğin aşağıdaki alanlarda güçlü büyüme ve cazip işverenler bulunabilir:

 • BT & Yazılım Geliştirme
 • Çevre mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Bankacılık
 • Muhasebe
 • Kontrol
 • Vergilendirme
 • Sigorta
 • Denetim

ABD'de hangi mesleklere talep var?

Eğitim ve sosyal hizmetler ile tıp, ABD'de her zaman en çok istihdam sağlayan sektörler olmuştur. Bununla birlikte, mutlak iş garantörü hala hizmet sektörüdür. ABD ekonomisinin en güçlü ayağı, ABD işgücünün yaklaşık %80'ini istihdam etmektedir.

U.S. Bureau of Labor Statistics'ye göre 2022 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok talep gören meslekler şunlardır:

 • Hemşire Asistanları
 • Aşçılar
 • Gıda hizmeti sektöründeki garsonlar, barmenler ve yöneticiler
 • Yazılım geliştiriciler, analistler ve test uzmanları
 • Kayıtlı hemşireler ve tıbbi hizmetler yöneticileri
 • Yük, depo ve malzeme taşıma çalışanları ve yolcu sürücüleri
 • Genel müdürler
 • Pazar araştırma analistleri
 • Pazarlama uzmanları
 • Güvenlik personeli

Kalifiye eleman sıkıntısı Amerika Birleşik Devletleri'nde etkisini göstermeye başlıyor ve eski güzel Amerikan Rüyası'nı yeniden gerçeğe dönüştürüyor. Bazı şirketler iyi çalışanlar bulma konusunda o kadar çaresizler ki, başvuru sahiplerini cazip ikramiyeler ve olanaklarla cezbediyorlar. Bu nedenle yeni bir iş teklifini kabul etmeden önce cömert "yan haklar" istemekten çekinmeyin.

ABD'de iş sözleşmeleri

Amerikan iş sözleşmelerinin en ayırt edici özelliği, genellikle hiç bulunmamalarıdır. Daha açık olmak gerekirse, Amerika Birleşik Devletleri'nde yazılı form zorunlu değildir. Bunun yerine, işin ana hatları ve faydaları genellikle bir teklif olarak gönderilir ve daha sonra çalışan tarafından kabul edilir.

ABD'de maaş ödemesi

ABD'de maaşlar genellikle aylık olarak değil, haftalık veya iki haftalık olarak ödenir. Ödeme maaş çekiyle veya banka havalesiyle (depozito) yapılabilir.

ABD'de çalışırken vergiler ve sigorta

ABD'de vergiler ve sosyal güvenlik (emeklilik primleri dahil) genellikle maaştan kesilir.

ABD'de istihdamın korunması

ABD'de işten çıkarılmaya karşı yasal bir koruma yoktur, bu nedenle iş güvenceniz tamamen pazarlık konusudur. Birçok şirkette iki haftalık bir ihbar süresi standarttır.

Ancak, "işe al ve işten çıkar" zihniyeti sizi korkutmasın, çünkü Amerikan şirketleri nitelikli çalışanlarını uzun vadede elde tutma konusunda çıkar sahibidir.

ABD'de annelik koruması

ABD'nin bazı eyaletlerinde yasal olarak belirlenmiş bir annelik koruması bulunmamaktadır. Bu nedenle, gerçek aile planları olan bir çalışan olarak, öncelikle iş yerinizdeki eyalet düzenlemelerini öğrenmeli ve ardından işvereninizle görüşmeye başlamalısınız.

Nispeten iyi annelik koruma kurallarına sahip ABD eyaletleri arasında Hawaii, New Jersey, Connecticut, Oregon, Rhode Island, New York, Washington, D.C. ve Kaliforniya (babalık izni bile var!) bulunmaktadır.

Doğum izni kurallarının eksik olduğu veya hiç olmadığı bir eyalette yaşıyorsanız (örneğin Alabama, Mississippi veya Arizona), bir anne olarak şirkete bağlı olarak en iyi ihtimalle 12 haftalık ücretsiz izin almanıza izin verilebilir. En kötü ihtimalle, tüm hamilelik boyunca çalışmanız veya istifa etmeniz gerekebilir.

Family and Medical Leave Act of 1993'da (FMLA) ABD'deki doğum izni hakkında daha fazla bilgi edinin.

ABD'deki tatil günü sayısı

ABD şirketlerinde tatil günlerinin kesin sayısı büyük ölçüde şirkete, hizmet süresine ve çalışanın pazarlık becerilerine bağlıdır. Ortalama olarak, tam zamanlı çalışanlar yılda on tatil günü alırlar.

Ancak Amerikan pazarında trendin tersine döndüğüne dair işaretler var. Özellikle tanınmış teknoloji şirketleri ve kalifiye eleman sıkıntısı çeken kuruluşlar son zamanlarda tatil günleri konusunda cömert davranıyor.

Yeşil Kart için şansınızı şimdi kullanın! Şimdi başvurun

ABD iş sözleşmelerinin faydaları

İşten çıkarılmaya karşı koruma eksikliği veya düşük maaş, sözde yan haklarla telafi edilebilir. Bunlar, işveren ve çalışanın, her iki taraf da sözleşme şartlarından memnun olana kadar modüler bir sistemde bir araya getirdiği ek avantajlardır.

Amerikan iş sözleşmelerinin olası faydaları şunlardır:

 • İşveren aracılığıyla sağlık sigortası
 • Emeklilik planları
 • Daha fazla (ve/veya ücretli) tatil günü
 • Ev ofis düzenlemeleri
 • Eğitim kursları
 • Sağlık kursları
 • Esnek çalışma saatleri
 • Ücretli ebeveyn izni
 • Hastalık maaşı / daha fazla hastalık günü (tıbbi izin)
 • Kâr paylaşımı, ikramiyeler, hisse senedi opsiyonları

Sosyal Güvenlik primlerinin ödenmesi işverenin yükümlülüğünün bir parçasıdır ve müzakere konusu değildir.

ABD'de çalışma saatleri ve fazla mesai

ABD'de tam zamanlı bir işte genellikle haftada 40 saat çalışırsınız. Fazla mesainin nasıl ele alınması gerektiği Department of Labor (DOS) tarafından Fair Labor Standards Act'da (FLSA) belirtilmiştir:

 • Fazla mesai ücreti ödenmelidir (istisnalar geçerli olabilir).
 • İzin verilen fazla mesai saatlerinin sayısı kanunla düzenlenmemiştir.
 • Hafta sonları ve tatil günlerinde yapılan çalışmalar için kanunen özel bir tazminat öngörülmemiştir.
 • Fazla mesai, çalışılan dönem için normal ödeme gününde tazmin edilmelidir.

Ancak bunlar Amerikalı işverenler için yalnızca asgari gerekliliklerdir. Dolayısıyla, sosyal yardım müzakerelerinizde iyileştirme için çok fazla alan vardır. Şirketin büyüklüğüne ve ABD eyaletine bağlı olarak, bireysel kurallar eklenebilir veya çıkarılabilir (küçük şirketler söz konusu olduğunda).

ABD'de çalışanların görevleri

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir çalışan olarak, işe zamanında gelmeli ve mevcut kaynaklarla iş görevlerinizi yerine getirmelisiniz. Buna ek olarak, ABD'de çalışanların görevleri şunları içerir:

 • iş malzemelerinin kullanımında ve çalışma saatlerinde titizlik
 • işverenle ilişkilerde dürüstlük (çalmamak, yalan söylememek)
 • molaların hesaplanan çalışma süresinden düşülmesi
 • şi̇rket i̇çi̇ veri̇ ve belgeleri̇n gi̇zli̇ tutulmasi
 • güvenlik yönetmeliklerine uygunluk
 • ayrımcılık karşıtı düzenlemelere uygunluk

Büyük şirketlerde, personel genellikle huzurlu bir çalışma ortamı sağlamayı amaçlayan "Code of Conduct"("Davranış Kuralları") olarak adlandırılan bir belge bulabilir. Lütfen bu belgeyi iyice okuyun ve işe başlarken içselleştirin.

ABD'de çalışma kültürü

Amerikan şirketlerindeki kültür sektöre ve işe göre büyük farklılıklar gösterebilir, ancak tüm Amerikan şirketlerinin ortak bir noktası vardır: başarıya olan inanç!

Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışırken sonuçlarla ölçülürsünüz ve masaya net gerçekler ve rakamlar koyabilmeniz gerekir. Bir şeyi en iyi bildiğiniz ve inandığınız şekilde "denemiş" olmanız yönetiminiz için nadiren yeterli olacaktır.

Öte yandan, başarıya yaklaşımınız alışılmadık olabilir: golf sahasında toplantılar veya hedeflerine ulaşmak için yaratıcı bir mola için bireysel çalışanların geçici olarak "daldırılması" nadir değildir.

Birçok şirket şu sloganı benimsemiştir: "Work hard, play hard!”

ABD'de çalışmak için 10 ipucu

Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışmak için aşağıdaki kurallar sizi ayağınızı yorganınıza göre uzatmaktan ve kötü sürprizlerle karşılaşmaktan kurtaracaktır:

 1. İçeriği ne olursa olsun müstehcen şakalar yapmayın! Cinsel taciz suçlamaları her köşe başında pusuda beklemektedir.
 2. İş arkadaşlarınız ve patronlarınız hatalı olsa bile çok bilmişlikten uzak durun. Acımasız dürüstlük ve güçlü arkadan konuşma bile kaba kabul edilir.
 3. Bilgisayar, internet, telefon ve e-posta kullanımı konusunda şirket kurallarına uyun.
 4. Sigara içmeyin (ya da sadece özel olarak belirlenmiş yerlerde için) ve çalışma saatleri içinde içki içmeyin.
 5. Azınlıklara uygun şekilde davranmanın yollarını öğrenmek ve istemeden kimseye karşı ayrımcılık yapmamak için çeşitlilik eğitimini tamamlayın.
 6. Az konuşun, çok iş yapın! Uzun planlama aşamaları kurmayın, hemen başlayın - hedefi veya vizyonu her zaman aklınızda tutun!
 7. Ayrıcalıkları veya statü sembollerini açıkça sergilemeyin.
 8. Çalışma alanınızda her zaman güncel olmak için kendinizi özerk olarak eğitin.
 9. Tipik "Merhaba, nasılsınız?" konuşmalarını kısa ve sıradan tutun. Daha ilgi çekici sohbetler mesai saatleri dışında gerçekleşir.
 10. "Hayır!" yerine her zaman "Belki!" veya "İyi bir noktaya değindin, ayrıca ..." demeyi tercih edin.

Amerikan ofislerinde kıyafet kuralları

ABD'de işe sade ve temiz bir kıyafetle (veya temiz bir üniformayla) gelmelisiniz. Emin değilseniz, amirinize veya İnsan Kaynaklarına şirketinizde neyin uygun görüldüğünü sorun.

ABD'deki ilk iş gününüze hazır mısınız?

Elbette öylesiniz! Zaten Amerikan zihniyetini içselleştirmemiş olsaydınız bu web sitesine girmezdiniz: her şey mümkün! Olumlu düşünün!

ABD'de çalışırken aklınız her zaman hedefinizde olsun ve vizyonunuzun peşinden gidin. O zaman içgüdüsel olarak doğru kararları vereceksiniz!

Green Card Check
Şimdi başvurun