GreenCard uzmanlarınız
Arama Giriş Menü

Yeşil Kart Çekilişi Şartları

Yeşil Kart Çekilişine hemen hemen herkes katılabilir. Ancak her katılımcının karşılaması gereken iki kriter vardır: Doğduğu ülke ve eğitim seviyesi. Çekilişi kazandığınızda bu iki şartı sağladığınıza dair kanıtınız olmalıdır. Yeşil Kart Çekilişine katılmaya uygun musunuz?

Doğduğum ülke Yeşil Kart Çekilişi için önemli mi?

Doğduğunuz ülke Yeşil Kart Çekilişinde önemli bir rol oynar çünkü bazı ülkelerin katılmasına izin verilmez. Dışlanan ülkeler genellikle ABD'ye zaten yüksek oranda göç veren ülkelerdir.

Son beş yıl içinde aile veya çalışma temelli vizeler gibi diğer yasal göçmenlik yolları aracılığıyla 50.000'den fazla ABD Yeşil Kartı almış olan her ülke otomatik olarak çekilişin dışında tutulmaktadır.

Bu nedenle hariç tutulan ülkeler listesi yıldan yıla değişebilir. Yeni ülkelerin listeye eklenip eklenmediğini veya listeden çıkarılıp çıkarılmadığını görmek için hariç tutulan ülkeler listesini düzenli olarak kontrol etmek zaman ayırmaya değer.

Lütfen uyruğunuzun Yeşil Kart Çekilişinde hiçbir rol oynamadığını unutmayın. Çekilişe katılıp katılamayacağınıza karar verirken yalnızca mevcut sınırlara göre doğduğunuz ülke önemlidir.

Yeşil Kart için şansınızı şimdi kullanın! Şimdi başvurun

Hariç tutulan bir ülkede doğan kişiler için istisnalar

Ancak istisnalar da var! Hariç tutulan bir ülkede doğan kişiler, belirli koşullar altında Yeşil Kart Çekilişine başvurabilirler. Bunlar şu zamanlardır:

  • Katılımcının eşi aktif olarak katılabilecek bir ülkede doğmuştur;

or

  • Hariç tutulan bir ülkede doğan kişiler, ebeveynleri doğdukları ülkede sadece örneğin eğitimleri veya işleri için geçici olarak bulunmuşlarsa katılabilirler.

Bu durumda, her iki ebeveynin de çekilişe katılabilecek bir ülkede doğmuş olması gerekir. Bu durumlarda, katılımcı, deyim yerindeyse, ebeveynlerinin veya eşinin ülkesini üstlenebilir ve başvuru sırasında ülkeye "kendi ülkesi" olarak girebilir. Emin değilseniz, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

The American Dream, ABD'ye göç etmek isteyenlerin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmayı misyon edinmiştir. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz olursa biz sizin için buradayız.

Hariç tutulan ülkelerin listesi

Bangladeş, Brezilya, Kanada, Çin (Hong Kong SAR dahil), Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Haiti, Honduras, Hindistan, Jamaika, Meksika, Nijerya, Pakistan, Filipinler, Güney Kore, Venezuela ve Vietnam.

Macau SAR ve Tayvan'da doğan kişiler uygundur.

Hangi eğitim veya çalışma şartlarını yerine getirmeliyim?

Yeşil Kart Çekilişi için şu durumlarda başvurabilirsiniz ... 

  • ... en az ABD lise diplomasına veya eşdeğer bir eğitim seviyesine sahip olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Bu, katılımcıların en az 12 yıllık örgün ilk ve orta öğretim eğitimini tamamlamış olmaları gerektiği anlamına gelmektedir.

or

  • ... son beş yıl içinde nitelikli bir meslekte en az iki yıllık iş deneyimini kanıtlayabilirsiniz. Nitelikli meslekler en az iki yıllık eğitim gerektiren mesleklerdir. İşinizin uygun olup olmadığını kontrol etmek için lütfen Dışişleri Bakanlığı tarafından sağlanan veri tabanına bakın.

Yukarıdaki şartları yerine getirmeyen kişiler ne yazık ki çekilişe başvuramazlar. Eğer şüpheleriniz varsa, The American Dream size yardımcı olmak ve tavsiyelerde bulunmak için burada.

Yeşil Kart Çekilişine katılmanız mümkün değilse, yine de bir ESTA ile ABD'ye seyahat edebilir veya Amerika'da daha uzun seyahatler için ABD vizesine başvurabilirsiniz.

Yeşil Kart Çekilişi için yaş şartı var mı?

Temel olarak, çekilişe başvurmak için herhangi bir yaş şartı yoktur, ancak 16 yaşın altındaki kişilerin eğitim şartlarını yerine getiremeyeceğini unutmayın.

Başvuruda hangi bilgiler isteniyor?

Yeşil Kart Çekilişi için kayıt çevrimiçi olarak yapılır ve bağlayıcı değildir.

Başvuru formunda adınız ve soyadınız, doğum tarihiniz, doğduğunuz ülke ve şehir, eğitim seviyeniz gibi kişisel bilgilerinizin yanı sıra dijital bir fotoğrafınızı da vermeniz gerekmektedir. Bu bilgiler, pasaport bilgileri hariç olmak üzere, ailenizin her bir üyesi için de gereklidir.

Yeşil Kart için şansınızı şimdi kullanın! Şimdi başvurun

Dil becerileri

Birçok ABD hayranı bize Yeşil Kart Çekilişine başvurmak için İngilizce becerilerinin ne kadar iyi olması gerektiğini soruyor. Temel olarak, katılımcıların herhangi bir özel dil becerisini kanıtlaması gerekmez. Kazananlarımızın çoğunun anlatacak çok hikayesi var! Tek kelime İngilizce bilmeden çekilişe katılan, kazanan ve başarılı bir şekilde ABD'ye göç eden pek çok kişi var! Yine de piyangoyu kazandığınızda en iyi şekilde hazırlanmanız için bir dil okulunda İngilizce kurslarına katılmanızı tavsiye ederiz.

Mali durum kanıtı

Ayrıca, başvuru sahiplerinin Yeşil Kart Çekilişi için başvurdukları sırada mali durumlarını kanıtlamaları gerekmemektedir. Bu bilgiler ilk olarak Yeşil Kart kazanıldıktan sonra talep edilecektir.

Green Card Check
Şimdi başvurun