GreenCard uzmanlarınız
Arama Giriş Menü

ABD'de yaşamak

Güzel manzaralar, mükemmel kariyer fırsatları, rahat bir yaşam tarzı - ABD'de yaşamak için birçok neden var! "Amerikan yaşam tarzı" hakkında en önemli bilgileri derledik ve hayallerinizdeki ülkeye nasıl hızlı bir şekilde yerleşebileceğinizi açıkladık.

ABD'deki göçmenler nereye gidiyor?

ABD'de yeni bir hayata başlamak için cesur bir adım atıyorsanız, öncelikle hangi eyalette ve şehirde yaşamak istediğinizi belirlemelisiniz. Karar vermek kolay olmayacaktır çünkü Amerika Birleşik Devletleri her açıdan inanılmaz bir çeşitlilik sunmaktadır.

ABD göçmenleri için popüler eyaletler

50 ABD eyaletinden hangisi yaşamak için en iyi yer? Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen göçmenler gerçekten de seçim yapmakta zorlanıyor. Ancak bu dört eyalet özellikle rağbet görüyor:

Florida

Günışığı Eyaleti Florida, Amerika severler arasında her zaman favori olmuştur. Yıl boyu süren ılık sıcaklıklar, güzel beyaz kumsallar, canlı şehirler, uygun fiyatlı gayrimenkuller ve mükemmel altyapı - Florida'da hayatın tadını çıkarabilirsiniz!

Kaliforniya

Altın Eyalet, 1.300 km uzunluğundaki Pasifik sahili, nefes kesici milli parkları ve subtropikal iklimiyle etkileyicidir. Ayrıca Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri'nin en heyecan verici metropollerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. San Francisco veya Los Angeles gibi şehirlerde, göçmenler için mükemmel kariyer fırsatları sağlayan birçok yenilikçi ve uluslararası faaliyet gösteren şirket yerleşmiştir.

New York

Büyük bir şehrin koşuşturmacasını seviyorsanız, New York'ta tam size göre olacaksınız. Hiç uyumayan bu şehir bir finans merkezi, eğlence başkenti ve turizm merkezidir. Yıllar boyunca binlerce gurbetçi Amerikan topraklarına ilk kez burada ayak bastı. Ve pek azı burada kalarak mükemmel iş fırsatlarından ve Büyük Elma'daki benzersiz kentsel yaşam tarzından yararlandı.

Teksas

Hiçbir bölge Vahşi Batı havasını Lone Star Eyaleti kadar temsil edemez. Bugün bile Teksas'ta bir ya da iki kovboyla karşılaşabilirsiniz. Bunun dışında, saatlerce güneş ışığı, yaşanabilir şehirler ve popüler Teksas barbeküsü gibi doyurucu Güney spesiyaliteleri bekleyebilirsiniz.

İpucu

Yeşil Kartınız varsa, Amerika Birleşik Devletleri'nde ikamet edeceğiniz yeri seçmekte özgürsünüz. Bu kartı, örneğin, ABD makamlarının her yıl 55.000 adet popüler Daimi İkamet Kartı dağıttığı Yeşil Kart Çekilişine katılarak elde edebilirsiniz.

ABD'de yaşam maliyeti

ABD'de yaşamak için yeni bir yer seçerken önemli bir faktör de yaşam maliyetidir. Bunlar da bölgeye ve eyalete göre değişir.

Amerikan Yaşam Maliyeti Endeksi, bir bölgedeki yaşam maliyetinin ulusal ortalamadan ne kadar saptığını gösterir. Bu 100 sayısı ile gösterilir. Bir eyalette Yaşam Maliyeti Endeksi 100'ün üzerindeyse, pahalı veya çok pahalı olarak kabul edilir. Yaşam Maliyeti Endeksi 95'in altında olan eyaletlerde yaşamın oldukça ucuz olduğu kabul edilir.

Genel olarak, New York City veya San Francisco gibi ünlü metropollerde ve iş merkezlerinde yaşamak oldukça maliyetlidir. Kırsal, daha az yoğun nüfuslu bölgelerde ise konut, mal ve hizmetlerin maliyeti nispeten daha düşüktür.

Yaşam maliyetlerinin yüksek olduğu eyaletler

Hawaii Adaları, Pasifik Batı Kıyısı ve Kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en pahalı bölgelerdir. 2022'de en yüksek yaşam maliyetine sahip eyaletler şunlardır:

 • Hawaii (192,9)
 • Kaliforniya (151,7)
 • New York (139.1)
 • Oregon (134,2)
 • Massachusetts (131,6)

Yaşam maliyetinin düşük olduğu eyaletler

Özellikle ABD'nin Ortabatı eyaletleri ve Güney'i en uygun fiyatlara sahiptir. 2022'de yaşam maliyetinin en düşük olduğu eyaletler şunlardır:

 • Mississippi (86.1)
 • Arkansas (86.9)
 • Oklahoma (87.0)
 • Missouri (87.1)
 • New Mexico (87.5)
Green Card için şansınızı şimdi kullanın! Şimdi başvurun

ABD'de bir ev bulmak

ABD'ye taşınmayı planlıyorsanız, ayrılmadan önce kalacak yer konusunu halletmelisiniz. Burada, bir daire kiralamak mı yoksa doğrudan bir mülk satın almak mı istediğinize karar verebilirsiniz.

ABD'de bir daire kiralamak

İnternette binlerce daire ilanı bulabilirsiniz. ABD'de bir daire kiralamak istiyorsanız aşağıdaki web sitelerine bir göz atın:

 • airbnb.com
 • apartmentlist.com
 • realtor.com
 • sublet.com
 • trulia.com

Belirli bir şehirde yaşamayı planlamıyorsanız, şimdilik birkaç ay veya yıl süren uzun vadeli kira sözleşmeleri imzalamaktan kaçınmalısınız. Aydan aya sözleşme olarak adlandırılan sözleşmelerle esnekliğinizi korur ve ABD içinde ikamet yerinizi değiştirirken gereksiz masraflardan kaçınırsınız.

Konut maliyetleri Amerika Birleşik Devletleri genelinde büyük farklılıklar göstermektedir. Genel olarak, kentsel bölgelerin ve Yaşam Maliyeti Endeksi yüksek olan eyaletlerin aynı zamanda en yüksek konut fiyatlarına sahip olduğu söylenebilir.

ABD'de ev satın almak

ABD'de ev satın almak, emlak piyasasında herhangi bir federal kısıtlama olmadığı için nispeten kolaydır. Temel olarak, gerekli miktarda paraya sahip olan herkes, Yeşil Kartı veya ABD vatandaşlığı olmasa bile, ABD'de bir ev satın alabilir. Uygun bir mülk bulmanıza yardımcı olması için bir emlakçı tutmak en iyisidir.

Tipik olarak, satın alma fiyatının bir parçası olarak dahil etmeniz gereken vergiler nedeniyle ek maliyetlerle karşı karşıya kalacaksınız. Bir ev satın almadan önce, evi satın almak istediğiniz eyaletteki vergi durumu hakkında tavsiye almak için bir finans ve hukuk uzmanına danışın.

Ayrıca, şiddetli hava koşulları, yangın, hırsızlık ve daha fazlası durumunda mali yardım sağlamak için yeterli sigorta kapsamına sahip olduğunuzdan emin olun.

ABD'de Araç Kullanma

Araba kullanmak Amerika Birleşik Devletleri'nde günlük yaşamın önemli bir parçasıdır. ABD'nin daha seyrek nüfuslu bölgelerinde, eviniz ile iş yeriniz veya çevredeki kasabalar arasındaki bazen uzun mesafeleri kat etmek için kendi arabanıza sahip olmanız bile gereklidir.

Arabası olmayan göçmenler bile mümkün olan en kısa sürede Amerikan ehliyetine başvurmalıdır. Bu ehliyet size sadece araç kullanma hakkı vermekle kalmaz, aynı zamanda kimliğinizi kanıtlama işlevi de görür.

Ehliyetinizi bir Amerikan ehliyetiyle değiştirmek için eyaletinizdeki Department of Motor Vehicles'ne (DMV) başvurmanız gerekir. Ülke çapında bir düzenleme yoktur. 50 eyaletin her birinin değişim için farklı kuralları ve son tarihleri vardır. Hatta bazı eyaletler ek bir teori veya pratik sürüş testinden geçmenizi gerektirir.

ABD'de Okul

Okul çağında bir çocukla ABD'ye taşınırsanız, onu bir Amerikan okuluna kaydettirmeniz gerekir. Yaş sınırları ve okul türleri eyaletlere göre değişmekle birlikte, ABD'de çocuklar kabaca sınıf atlamaktadır:

 • Anaokulu / Okul Öncesi (5 yaşına kadar)
 • İlkokul / İlkokul (yaklaşık 5 ila 10 yaş arası)
 • Ortaokul / Ortaokul (yaklaşık 11 - 13 yaş arası)
 • Lise (yaklaşık 14-18 yaş arası)

Amerikan okul sisteminin benzersiz bir özelliği, okul sonrasında çok sayıda ders dışı faaliyetin mevcut olmasıdır. Bu, çocuğunuza yeteneklerinin peşinden gitme, yeni ilgi alanları bulma ve başkalarıyla sosyalleşme fırsatı verir. Seçenekler çoğunlukla Amerikan futbolu, basketbol, atletizm veya amigoluk gibi sporların yanı sıra tiyatro, münazara kulübü, okul bandosu, okul gazetesi ve çok daha fazlası gibi diğer eğitim faaliyetlerinden oluşur.

ABD'de Eğitim

Üniversite seçimi genç Amerikalıların hayatında önemli bir adımdır. Bir göçmen olarak siz de Amerika Birleşik Devletleri'nin sunduğu olağanüstü eğitim fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Tanınmış bir ABD üniversitesinden alacağınız bir derece, size dünya çapında mükemmel kariyer fırsatları sunar.

Amerikan üniversiteleri son derece saygındır ve son teknoloji araştırma tesisleriyle tanınırlar. 2022 küresel üniversite sıralamasında Amerikan üniversiteleri ilk 25 sıranın 12'sini almıştır. Harvard, Yale, Stanford, Princeton, MIT - sizin için hangi seçkin Amerikan üniversitesi olacak?

İpucu

ABD'de eğitim görmek için öğrenci vizesine veya Yeşil Kart'a ihtiyacınız vardır. İkincisi, ABD'de eğitim alırken birçok avantaj sunar. Örneğin, bir Yeşil Kart sahibi olarak, Amerika Birleşik Devletleri'nde %80'e kadar daha az öğrenim ücreti ödersiniz.

ABD'de Kariyer

Amerika Birleşik Devletleri, özellikle iş dünyasında sınırsız fırsatlar sunan geniş bir ülkedir. İster çok uluslu bir şirkette kariyer yapmak isteyin, ister kendi firmanızın sahibi olma hayalinizi gerçekleştirin, ABD tam size göre!

İş bulma

E-vizesi, L-vizesi veya H-1B vizesi gibi istihdam yoluyla ABD'ye gitmek için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Ancak, ABD'de iş arama süreci genellikle uzundur ve yüksek maliyetler ve birçok bürokratik engel içerir. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri'nde işvereninizi özgürce seçmenize ve değiştirmenize olanak tanıyan bir Yeşil Kartınız varsa büyük bir avantaja sahip olacaksınız.

İş arama süreciyle ilgili ayrıntılı bilgiyi ABD'de çalışma hakkındaki kapsamlı rehberimizde bulabilirsiniz.

Bir şirket kurmak

Kendi işinizin patronu olmayı mı hayal ediyorsunuz? ABD'de bir şirket kurmak o kadar da zor değil! Henüz Yeşil Kartınız yoksa, ancak yeterli sermayeniz varsa, Amerika Birleşik Devletleri'ne yatırımcı olarak da gelebilirsiniz.

ABD'de sadece bir değil, birkaç şirket kuran Yeşil Kart sahibi Monique'in hikayesinden ilham alın!

ABD'de Emeklilik

ABD'nin "Güneş Kuşağı" olarak adlandırılan Güney Eyaletleri, emekliliklerini ABD'de geçirmek isteyen göçmenler için rüya gibi bir yerdir. Florida'daki Cape Coral, Fort Myers ve Palm Beach şehirleri "emeklilerin cenneti" olarak bilinir. Ancak Teksas, Güney Carolina, Arizona ya da Kaliforniya'da da yaşlılığın tadını çıkarabilirsiniz.

ABD için emekli vizesi olmadığından, Yeşil Kart sahibi olmak çok değerlidir. Birleşik Devletler'de süresiz olarak kalmanızı sağlar. Sadece kışı Amerika'da geçirmek istiyorsanız, bir seferde altı ay kalmak için B-vizesi veya bir seferde 90 gün ABD'de kalmak için ESTA yetkisi kullanabilirsiniz.

Yeşil Kart sahibiyseniz ve Amerika Birleşik Devletleri'nde on yıl çalıştıysanız, ABD'de emeklilik yardımı almaya hak kazanırsınız. Kendi ülkenizde yıllarca yaptığınız katkılar için de kredi alabilirsiniz. ABD ile kendi ülkeniz arasındaki ilgili sosyal güvenlik anlaşmasındaki düzenlemeleri kontrol edin.

ABD'de sağlık hizmetleri

Amerika'ya göçmen olarak geliyorsanız, yeterli sağlık sigortasına sahip olduğunuzdan da emin olmalısınız. Prensip olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde zorunlu sigorta yoktur, ancak ABD'de ilaç ve tedavi maliyetleri diğer sanayileşmiş ülkelere göre yaklaşık 2,5 kat daha yüksektir. Tıbbi bir acil durumda, sigortalı değilseniz pahalı doktor veya hastane faturalarını tamamen kendi cebinizden ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Amerikan sağlık sistemi, çeşitli hükümet programlarının yanı sıra çok sayıda özel hizmet sağlayıcıdan oluşmaktadır. Kamu sağlık sigortası sadece belirli gruplar için geçerlidir (örneğin 65 yaş ve üzeri ABD vatandaşları veya ABD ordusu mensupları). Yeşil Kart sahipleri ve diğer "nitelikli vatandaş olmayanlar" da Medicare ve Medicaid aracılığıyla devlet yardımı almaya hak kazanırlar. Ancak çoğu durumda bu kişilerin ABD'de en az beş yıl yaşamış ve çalışmış olmaları gerekmektedir.

İlk birkaç ay için, ABD için uluslararası bir sağlık sigortası yaptırmanız tavsiye edilir. Yerleştikten sonra kendi özel sigortanızı arayabilirsiniz. İşvereniniz aracılığıyla sağlık sigortası yaptırma seçeneğiniz varsa, genellikle masrafların bir kısmını karşılayacaklardır.

Green Card için şansınızı şimdi kullanın! Şimdi başvurun

Yeşil Kart kazananlarımızın deneyimleri

ABD'ye göç etmek, birçok zorluğun yanı sıra sayısız harika anı da beraberinde getiren, hayatta bir kez yaşanabilecek bir maceradır. Bırakın Yeşil Kart kazananlarımız size rehberlik etsin. Referanslarımızda, size fırsatlar ülkesine göç etmenin nasıl bir his olduğunu anlatıyorlar ve yeni hayatınızın başlangıcı için değerli ipuçları veriyorlar!

Tipik Amerikalı: ABD'de günlük yaşam

Politika, tarih, tatiller, spor ve yemek: Yeni evinizin önemli rutinlerine ve geleneklerine aşina olursanız, daha çabuk alışırsınız.

ABD'deki Tatiller

Hepimizin bildiği gibi, Amerika'da her şey biraz daha büyüktür. Tabii ki bu durum kutlamalar için de geçerlidir. Bu bayramlar tipik olarak Amerikan bayramlarıdır:

Bağımsızlık Günü

Bağımsızlık Günü 4 Temmuz ABD'nin Ulusal Bayramıdır. Amerikalılar 1777'den bu yana Bağımsızlık Bildirgesi'nin imzalanmasını gösterişli havai fişekler, görkemli geçit törenleri, çok sayıda konser ve bolca iyi hislerle kutluyor!

Sevgililer Günü

Sevgililer Günü 14 Şubat bugün tüm dünyada kutlanıyor. Ancak başka hiçbir ülkede insanlar ABD'deki kadar sevgi gösterisinde bulunmuyor. Sevgililer Günü'nde sadece romantik partnere değil, öğretmenlere, arkadaşlara, aile üyelerine ve evcil hayvanlara da küçük hediyeler verilir.

Cadılar Bayramı

Ürpertici süslemeler, korkunç kostümler, kötü şakalar: Cadılar Bayramı kadar ürkütücü bir gece yoktur! Geleneksel olarak 31 Ekim Amerikalıların en sevdiği bayramlardan biridir. Amerika'daki ilk Cadılar Bayramı partinizi kesinlikle dört gözle beklemelisiniz!

Şükran Günü

Şükran Günü tamamen yemekle ilgilidir. Noel ile birlikte ABD'deki en önemli aile bayramıdır. Yeni bir Amerikalı olarak siz de bu şükran gününü bu yıl görkemli bir Şükran Günü yemeği ile kutlamalısınız!

Yiyecek ve içecekler

ABD'deki her bölgenin kendine özgü spesiyaliteleri ve duyularınızı tatmin edecek önemli mutfak noktaları vardır. Portland, San Francisco veya New York City gibi yeni evinizin lezzet noktalarına yapacağınız bir turu da kaçırmamalısınız.

Bu tipik Amerikan yemekleri kesinlikle denemeniz gereken bir şey:

 • Hamburger / cheeseburger
 • Hot dog
 • Barbecue, kısa BBQ (çoğunlukla Güney Eyaletlerinde popülerdir)
 • Deep dish pizza, ayrıca Chicago style pizza (yüksek kenarlı bir tavada pişirilmiş pizza)
 • New York-style pizza (ince hamurlu pizza)
 • Clam chowder (büyük venüs istiridyesinden yapılan çorba)
 • Apple pie (pasta ızgaralı elmalı kek)
 • Key lime pie (limonlu ve beze hamurlu düz tart)
 • Brownie (zengin çikolatalı kek)
 • Donut (şeker veya çikolata sırlı kızarmış pasta halkaları)

Bildiğim iyi oldu

Bahşişler faturaya dahil edilmediğinden ve restoran sektöründe maaşlar nispeten düşük olduğundan, ABD'de bir restoranı ziyaret ederken garsona (cömert) bir bahşiş vermek standart bir uygulamadır. Hızlı ve güler yüzlü hizmet için, fatura toplamının yaklaşık %15 ila %30'unu bahşiş olarak eklemelisiniz.

ABD sporları

Amerika sporu çok seven bir ülkedir. Birlikte bir spor etkinliği izlemek, tüm aile veya bir grup arkadaş için popüler bir eğlencedir. Ayrıca yeni evinizde sohbete dalmak ve hızla yeni arkadaşlar edinmek için de mükemmel bir fırsattır.

Bu nedenle, yeni bir Amerikalı olarak, bu popüler ABD sporları hakkında bazı temel bilgilere sahip olmalısınız:

 • Amerikan Futbolu
 • Beyzbol
 • Basketbol
 • Buz Hokeyi

Ayrıca, Şubat ayındaki Super Bowl tarihini takviminizde kalın bir şekilde işaretleyin! Amerikan Futbol Ligi'nin (NFL) finali, yılın en önemli Amerikan spor etkinliği ve düzenli olarak en yüksek TV reytinglerine ulaşıyor.

Amerikan vatandaşlığı

ABD pasaportu almak, Amerika yolculuğunuzdaki son adımdır. Bu şekilde Amerikan vatandaşlığı alabilirsiniz:

Amerikan vatandaşlığına giden yol

ABD'de üç ila beş yıl kaldıktan sonra Yeşil Kart sahipleri Amerikan vatandaşı olma fırsatına sahip olurlar. ABD vatandaşı olmak, beraberinde getirdiği tüm sorumlulukları kabul etmek anlamına gelir: ABD'ye bağlılık yemini edecek ve Amerikan Anayasası'na saygı gösterip onu koruyacaksınız.

Bununla birlikte, ABD pasaportu almak size bazı ayrıcalıklar ve avantajlar da sağlar:

 • Başkanlık seçimlerinde oy kullanma hakkı
 • bir kamu görevi için aday olma fırsatı
 • jüri üyesi olarak bir mahkeme duruşmasına katılma fırsatı
 • Aile üyeleriniz için daha kısa Yeşil Kart bekleme süreleri
 • ikamet belgelerini yenilemeye gerek yok

Amerika Birleşik Devletleri'nde vatandaşlığa kabul için gerekli şartları yerine getirirseniz, gerçek bir Amerikalı olabilirsiniz. ABD pasaportuna giden yol, sizi aşağıdakilerden oluşan çok adımlı bir süreçten geçirir:

 • United States Citizenship and Immigration Services 'ne (USCIS) yapılan bir başvuru
 • vatandaşlığa kabul testi
 • vatandaşlığa kabul töreni

Çifte vatandaşlık

Amerikan vatandaşlığına başvurmayı düşünen ancak (henüz) eski vatandaşlığından ayrılmaya hazır olmayanlar için iyi haber: ABD yasalarına göre çifte vatandaşlığa sahip olmak mümkündür.

Not: ABD'de vatandaşlığa geçmeden önce, "eski" vatandaşlığınızı korumak için gerekli şartları öğrenmelisiniz (örneğin, kendi ülkenizle mevcut bağlarınızın kanıtı).

ABD'den Haberler

Hayallerinizin ülkesi hakkında bilmeye değer her şey hakkında sizi bilgilendiriyoruz. The American Dream Bülteni için şimdi kaydolun ve her hafta ABD hakkında son dakika haberleri ve ilginç gerçekler alın!

Green Card Check
Şimdi başvurun