GreenCard uzmanlarınız
Arama Giriş Menü

Yatırım yoluyla Yeşil Kart

Yeşil Kart satın almak mümkün mü? Evet, bir bakıma. Amerika, ABD ekonomisine yatırım yapmak isteyenlere her zaman kucak açar. Yeterli varlığınız varsa, yatırım yoluyla Yeşil Kart almaya hak kazanabilirsiniz. Bu, hem ABD'ye taşınmanız hem de hayallerinizdeki işi kurmanız için mükemmel bir yol olabilir.

Yatırım yoluyla Yeşil Kart nedir?

"Milyon Dolarlık Yeşil Kart" veya "Million Dollar Green Card" olasılığını duymuş olabilirsiniz. Bu, Immigrant Investor Program aracılığıyla alabileceğiniz EB-5 vizesini ifade eder.

Program 1990 tarihli Göçmenlik Yasasının bir parçası olarak kurulmuş ve en son 2019 yılında değiştirilmiştir. ABD'ye büyük miktarda yatırım yapan yabancı girişimcilerin Yeşil Kart almasını sağlar. Yatırım yoluyla Yeşil Kart özellikle serbest meslek sahipleri ve iş insanları için ilgi çekicidir.

Yeterli miktarda para veya diğer varlıklarını elden çıkarırlarsa, yatırımcı Yeşil Kartı uzun bekleme süreleri olmadan Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmek için iyi bir fırsattır.

Yatırımcı Yeşil Kartının Faydaları

Kesin olmak gerekirse, yatırımcı Yeşil Kartı veya EB-5 vizesi, istihdam temelli Yeşil Kartın bir alt kategorisidir. Ancak, diğer çalışma vizelerine kıyasla, yatırım yoluyla Yeşil Kart size bazı belirleyici avantajlar sunar:

 • Başvuru sahiplerinin kendilerine sponsor olacak bir Amerikalı işverene sahip olmaları gerekmemektedir.
 • Yüksek öğrenim diploması veya istisnai beceriler gerekmez.
 • Çalışma Sertifikası gerekli değildir. (Diğer istihdama dayalı Yeşil Kart kategorilerinde bu sertifika, başvuru sahibinin eşit niteliklere sahip Amerikalı işçilerin yerini almadığını kanıtlamak için gereklidir).
 • Diğer göçmenlik kategorilerinin aksine, uzun bekleme süreleri ve kota kuralları yoktur.
 • Eşler ve 21 yaşın altındaki çocuklar başvuru sahibiyle birlikte Yeşil Kart alacaktır.
 • Yeşil Kart sahibi olarak beş yıl geçirdikten sonra ABD'de kalıcı oturma izni alınabilir.

Yatırımcı Yeşil Kartı için Gerekenler

Yatırımcı Yeşil Kartı birçok avantaja sahip olmakla birlikte, aynı zamanda bir dizi gerekliliği de beraberinde getirmektedir. Başvuru sahipleri kapsamlı belgeler sunmalı ve oldukça karmaşık bir yasal alanla ilgilenmelidir. EB-5 vizesine hak kazanmak için şunları yapmanız gerekir:

 • 1,8 milyon $ yatırım (hedeflenen istihdam alanlarında sırasıyla 900.000 $)
 • ABD ekonomisinin yatırımınızdan nasıl fayda sağlayacağını açıklayan bir iş planı sunun
 • Amerikalı çalışanlar için en az on tam zamanlı iş yaratılması veya korunması
 • Yeni bir işletmeye yatırım yapmak (29 Kasım 1990'dan sonra kurulan) veya bir işletmeyi satın almak ve yeniden yapılandırmak
 • Şirketinizde aktif bir rol oynayın
 • Yatırım sermayenizin yasadışı yollardan elde edilmediğini kanıtlayın
Green Card için şansınızı şimdi kullanın! Şimdi başvurun

Yatırım

Her şeyden önce, 1,8 milyon dolarlık bir yatırım tutarını elden çıkardığınıza dair kanıt sunabilmeniz gerekir. Hedeflenen istihdam alanları olarak belirlenen bölgelerde bu eşik 900.000 $'a düşürülmektedir.

Targeted employment areas (TEA'lar) Department of Homeland Security (DHS) tarafından belirlenir. Bu bölgeler ya daha az gelişmiş bir ekonomiye sahip kırsal alanlarda ya da işsizlik oranının ulusal ortalamanın %150'sinde olduğu bölgelerde yer almaktadır.

Yatırım sermayesi çeşitli şekillerde sağlanabilir: nakit, ekipman, envanter, mevduat sertifikaları, hazine bonoları, aynı zamanda yatırımcının varlıkları ile güvence altına alınan krediler de sermaye olarak hizmet edebilir. Eğer birden fazla yatırımcı aynı işe katılırsa, her biri Yeşil Kart alabilir.

Ancak, başvuru sahiplerinin her birinin gerekli yatırım tutarı olan 1.8 milyon $ veya sırasıyla 900.000 $ katkıda bulunması gerekmektedir.

İşletme türü

Yatırım yoluyla Yeşil Kart almaya hak kazanmak için, amaçlanan projenin yeni bir ticari girişim olması gerekir. Bu, 29 Kasım 1990 tarihinde veya öncesinde kurulmuş olması gerektiği anlamına gelir.

Ayrıca 29 Kasım 1990'dan önce kurulmuş mevcut bir işletmeye yatırım yapmak da mümkündür. Ancak bu durumda, yeni bir şirket oluşturmak için satın alınması ve yeniden yapılandırılması gerekir. Şirketin net değerinde veya çalışan sayısında önemli bir artış (en az %40) da yatırımcı Yeşil Kart için gerekli şartları karşılayacaktır.

Şirketiniz kar amacı gütmeyen bir proje olmamalıdır, aksi takdirde iş formu önemli değildir. Tek başına sahiplik, şirket, ortaklık veya ortak girişim: her şey mümkündür. Yine de yatırımcının işletmede aktif olarak yer alması önemlidir.

Yatırımcı Yeşil Kartı almak için 4 adım

Peki, ABD'de iş kurmak isteyen yatırımcıların hangi somut adımları atması gerekiyor? Aşağıdaki dört adım size yatırım yoluyla Yeşil Kart kazandıracaktır:

Adım 1: Uygun bir iş projesi bulmak

Hangi iş projesine yatırım yapmak istediğinize ve şirketinizi nerede konumlandırmak istediğinize karar verin. 1,8 milyon dolar veya daha fazlasını mı harcayacaksınız yoksa 900.000 dolar yatırım yaparak hedeflenen bir istihdam alanında ekonomiyi desteklemeyi mi seçeceksiniz?

Adım 2: I-526 Formunun Doldurulması

Tüm gereklilikleri karşılıyorsanız, Immigration Petition by Alien Entrepreneur olarak da bilinen Form I-526'yı U.S. Citizenship and Immigration Services'ne (USCIS) sunabilirsiniz. Dilekçeyi doldururken, yatırımınız aracılığıyla ABD'li işçiler için en az on tam zamanlı iş yaratacağınıza dair kanıt sunmalısınız. Ayrıca, yatırım parasının yasal bir şekilde elde edildiğini kanıtlamanız gerekir.

Adım 3: Şartlı Yeşil Kart almak

Başvuru süreci genellikle dört ila altı ay sürer. USCIS başvurunuzu onaylarsa, şartlı bir Yeşil Kart alırsınız. Bu kart size ilk etapta iki yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri'nde oturma izni verecektir.

Adım 4: Yeşil Kartınızdan koşulların kaldırılması

İki yıllık koşuldan kurtulmak için USCIS'e Form I-829 (Girişimcinin Koşulları Kaldırma Dilekçesi) sunmanız gerekir. Dilekçenin, şartlı ikametinizin sona ermesinden yaklaşık üç ay önce sunulması gerekir.

Bu noktada, işletmenizin EB-5 vize programının gerekli şartlarını karşıladığını kanıtlamanız gerekecektir. Başarılı olmanız durumunda, size kalıcı bir Yeşil Kart verilecektir.

Ancak, I-829 dilekçeniz reddedilirse, itiraz etme fırsatınız olacaktır. Bu da başarısız olursa, sınır dışı edilme işlemlerine tabi tutulacaksınız.

Bonus: ABD vatandaşı olmak

Yatırımcı Yeşil Kart, dilerseniz "ABD vatandaşlığına giden yolu satın almanızı" bile sağlar. Yeşil Kart sahibi olarak yaklaşık beş yıl geçirdikten sonra, vatandaşlığa kabul yoluyla ABD vatandaşlığına hak kazanacaksınız.

Birikimleriniz ABD'de yatırım yapmaya yetmiyor mu? Neden bir sonraki Yeşil Kart Çekilişinde şansınızı denemiyorsunuz? Belki de yakında istenen 55.000 ABD Yeşil Kartından birini kazanırsınız!

Green Card Check
Şimdi başvurun