GreenCard uzmanlarınız
Arama Giriş Menü

Yeşil Kart nedir?

Yeşil Kart, sahibine ABD'de kalıcı olarak yaşama ve çalışma hakkı verir. Resmi bir kimlik belgesi olan bu popüler göçmen vizesi, Yeşil Kart sahibine bir ABD vatandaşının sahip olduğu neredeyse tüm hakları da vermektedir.

Yeşil Kartın Tanımı

ABD Yeşil Kartı resmi olarak Yasal Daimi İkamet Kartı veya Form I-551 olarak adlandırılır. İster Yeşil Kart Çekilişi ister alternatif başvuru süreçlerinden biri yoluyla olsun, çok aranan ABD göçmen vizesini alan herkese Amerika Birleşik Devletleri'nde sınırsız çalışma ve oturma izni verilir.

Düzenleyen makam olan ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) ile iletişim kurarken, yeni bir Yeşil Kart adayı başlangıçta "Applicant" ("Başvuru Sahibi") veya "Beneficiary" ("Yararlanıcı") olarak adlandırılır. Yeşil Kart sahibi yasal kişiler aynı zamanda "Legal Permanent Residents" ("Yasal Daimi Sakinler") veya "LPR" olarak da adlandırılır.

Başarılı bir Yeşil Kart başvuru sürecinin ardından Yeşil Kart, ABD hayranlarına çalışma ve ikamet yerlerini özgürce seçme, ülkeye kolayca giriş ve çıkış yapma, ABD'de çok daha düşük bir maliyetle eğitim alma ve Yeşil Kart sahibi olarak birkaç yıl geçirdikten sonra ek avantajlar elde etme imkanı sağlar.

Green Card için şansınızı şimdi kullanın! Şimdi başvurun

Yeşil Kart: ABD göçmenliği kolaylaştı

Diğer ABD vizelerinin aksine, Yeşil Kart Amerika'ya taşınmanın tek sürdürülebilir yoludur. Bunun nedeni Yasal Daimi İkamet'in ömür boyu geçerli olmasıdır.

Geçici çalışma vizeleriyle de bir süre ABD'de yaşayabilir ve çalışabilirsiniz, ancak ABD vizenizin süresinin dolması kalıcı bir risk oluşturur.

Yeşil Kart'ın tarihçesi

ABD her zaman mükemmel bir göç ülkesi olmuştur. 19. yüzyıl boyunca ve 20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri'ne göç hala düzenlenmemişti - Amerika dünyanın her yerinden sınırsız sayıda göçmene açıktı.

Amerikan İç Savaşı'ndan sonra ABD Yüksek Mahkemesi ilk yenilikleri getirdi. Daha sonra 1933 yılında "U.S. Immigration and Naturalization Service" ("ABD Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Servisi", kısaca INS) kuruldu. Bugünkü Yeşil Kart'ın temeli ise İkinci Dünya Savaşı sırasında atıldı: 1940 yılında ABD Kongresi, Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmek için ilk somut kuralları belirleyen Yabancı Kayıt Yasası'nı kabul etti.

Alınan ilk kararlardan biri, Amerika Birleşik Devletleri'ne giren tüm göçmenlerin denetlenmesi ve onlara bir kimlik kartı verilmesiydi. Verilen belge o zamanlar "Alien Card" ("Yabancı Kartı") veya "Alien Registration Receipt Card" ("Yabancı Kayıt Makbuz Kartı") olarak adlandırılıyordu ve aslında parlak yeşildi. "Yeşil Kart" takma adı da bu şekilde ortaya çıkmıştır.

2003 yılında ABD Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Servisi'nin (INS) adı "U.S. Citizenship and Immigration Services" ("ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri") olarak değiştirilmiştir. USCIS bugün hala Yeşil Kartları düzenlemektedir.

Yeşil Kart birkaç yıl boyunca değişen renklerde üretildikten sonra (önce sarı, sonra pembe, sonra mor-mavi), ABD hükümeti 2010 yılında yeşil tasarıma geri dönmeye karar verdi.

Yeşil Kart neye benziyor?

Modern ABD Yeşil Kartı aşağıdaki unsurları veya verileri içerir:

 • Soyadı
 • Verilen isim
 • USCIS numarası
  USCIS numaraları benzersiz olarak atanmış sıralı numaralardır.
 • Kategori
  Vize kategorisi Yeşil Kartınızı nasıl aldığınızı tanımlar, örneğin Yeşil Kart Çekilişi için "DV1" veya Yeşil Kartı bir zaman sınırlamasına tabi olan şartlı sakinler için "CR1".
 • Doğduğunuz ülke
 • Doğum tarihi
 • Cinsiyet
 • Son kullanma tarihi
 • Yayın tarihi
 • Parmak izi
 • Yeşil Kart sahibinin fotoğrafı
 • Hologram

Yeşil Kart'ın arkasında bulabilirsiniz:

 • Bir barkod
 • Yeşil Kart sahibinin bir başka fotoğrafı
 • Üç satırlık makinede okunabilir bir kod (pasaportta olduğu gibi)

Yeşil Kart'ın güvenliğini artırmak için tasarlanan son değişikliklerden biri de imza yerine fotoğrafın yanında bir hologramın yer almasıydı.

Yeşil Kart'ın avantajları

ABD Yeşil Kartına sahip olmak, sahibine neredeyse bir ABD vatandaşının sahip olduğu tüm hakları verir. Bunlar şunları içerir:

 • ABD'de sınırsız ikamet
 • ABD'de sınırsız çalışma izni
 • Vize veya ESTA olmadan sınırsız ve kolay giriş ve çıkış
 • Yeşil Kart sahibi olarak 5 yıl geçirdikten sonra Medicare yardımlarına ve diğer devlet yardımlarına uygunluk
 • Bir ABD üniversitesinde risk almadan ve Yeşil Kart olmadan olduğundan %80'e kadar daha ucuza eğitim alma hakkı
 • Öğrenciler için federal kredi imkanı
 • Kriz güvenliği: Yeşil Kart sahipleri genellikle seyahat ambargolarından etkilenmezler.
 • İş ve ticari lisansların karmaşık olmayan bir şekilde alınması
 • Aile üyeleri (eş ve 21 yaşın altındaki evli olmayan çocuklar) de otomatik olarak Yeşil Kart almaya hak kazanır.
 • Yeşil Kart sahibi olarak 3 veya 5 yıl geçirdikten sonra ABD vatandaşlığına başvurmak mümkündür.

Nasıl Yeşil Kart alabilirim?

ABD Yeşil Kartı yalnızca alınabilir:

 • ABD'de bir iş aracılığıyla
 • ABD'li akrabalarla bir aile buluşması için
 • Yeşil Kart Piyangosunu kazanarak
 • Bir ABD şirketine yapılan büyük bir yatırım aracılığıyla

Çoğu insan için Green Card Çekilişi Amerika'da kaygısız bir hayat yaşamak için tek şanstır, çünkü yabancıların ABD'de kalıcı bir iş bulması çok zordur. Yeşil Kart Çekilişi'nde ABD yetkilileri her yıl dünya çapında 55.000 Yeşil Kart çekilişi yapmaktadır.

Kazanma şansı mükemmeldir, ancak birçok katılımcı başvurularını tam olarak belirtilen formatta yapmadıkları için çekilişten elenmektedir. En küçük hatalar bile ABD makamları tarafından diskalifiye edilmelerine neden olmaktadır.

Bir başka sorun da, diskalifiye edilen bir Yeşil Kart başvuru sahibinin, nedenini bir kenara bırakın, ABD hükümeti tarafından diskalifiye edildiği konusunda bilgilendirilmemesidir. Sonuç olarak, birçok Yeşil Kart Çekilişi katılımcısı her yıl aynı hataları yapmakta ve bunun farkına bile varmamaktadır.

Bu nedenle bir uzmana danışılması tavsiye edilir. The American Dream'in devlet lisanslı göçmenlik danışmanları ile Yeşil Kart başvuru sahipleri, çift başvuru incelemesi ve kişiselleştirilmiş yardım hizmeti sayesinde diskalifiye edilmekten korunurlar.

Green Card için şansınızı şimdi kullanın! Şimdi başvurun

Yeşil Kart ne kadar?

Yeşil Kart'a giden bireysel yolculuğunuza bağlı olarak, ABD göçmen vizesinin maliyeti farklılık gösterir.

Sadece temel masrafları olan basit Yeşil Kart Çekilişinden farklı olarak, istihdama dayalı ve aile temelli Yeşil Kartlar, kanıt ve beyanname ihtiyacı nedeniyle ek maliyetler getirir. Aşağıdaki maliyetleri bekleyin:

TEMEL YEŞIL KART MASRAFLARI
İşlem Ücreti $ 625 - $ 715
USCIS Immigrant Fee $ 235
Biometrics Services Fee
(fotoğraf ve parmak izi)
$ 30
Tıbbi muayene
(göçmenlik süreci için bir tıp uzmanı tarafından)
$ 400 - $ 700
ISTIHDAMA DAYALI YEŞIL KART: EK MALİYETLER
Yabancı Çalışanlar için Göçmen Dilekçesi $ 715
Çalışma Belgesi için avukat ve/veya acente ücretleri $ 3.000 ile $ 4.000 arasında değişmektedir
„Premium Processing”-Fee
(Bazıları yıllarca sürebilen bekleme sürelerini kısaltmak için)
$ 2.805
AILE TEMELLI YEŞIL KART: EK MASRAFLAR
Yabancı Akraba Dilekçe Ücreti "Paper Filing": $ 675
"Online Filing": $ 625

Ayrıca ABD'ye Yeşil Kart aktivasyon seyahatinin maliyetini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Ancak The American Dream'in SMART veya VIP tarifesini seçtiyseniz bunlar geçerli değildir. Burada ABD'ye gidiş ve dönüş uçuş masraflarınızın tamamı karşılanır.

Yeşil Kart için nasıl başvurulur?

Amerika'da yaşamayı hayal ediyorsanız, önce seçeneklerinizi araştırın:

 • Amerika Birleşik Devletleri'nde akrabalarınız var mı?
 • Sizi Birleşik Devletler'deki bir işveren için çok değerli kılabilecek özel becerileriniz var mı?
 • Yeşil Kart Çekilişi için uygunluk koşullarını karşılıyor musunuz?

Bu sorulardan bir veya daha fazlasına "evet" yanıtı verirseniz, hiçbir şey yolunuza çıkmayacaktır (tabii ki evrak işleri hariç).

Aile temelli Yeşil Kart için başvurun

Yeşil Kartlar aracılığıyla aile birleşimleri özellikle ABD vatandaşlarının eşleri ve çocukları için yararlıdır, çünkü diğer pek çok takımyıldızda (kardeşler için Yeşil Kartlar gibi) uzun bekleme süreleri vardır.

Eğer bir eş, 21 yaşın altında evli olmayan bir çocuk veya en az 21 yaşında bir ABD vatandaşının ebeveyni iseniz, o zaman "Immediate" ("Hemen") kategorisine girersiniz ve teorik olarak bekleme süreniz yoktur. Ancak pratikte, Yeşil Kartınızı ancak 5-18 aylık (veya çocuklar için 3-12 aylık) bir işlem süresinden sonra alabilirsiniz.

ABD vatandaşının (21 yaş ve üzeri) evli olmayan çocukları ile evli çocukları ve kardeşleri de Yeşil Kart başvurusunda bulunabilirler, ancak çok daha uzun bekleme süreleri beklemeleri gerekir.

Yeşil Kart sahiplerinin aile üyeleri

ABD'de yaşayan aile üyeniz "sadece" Yasal Daimi İkamet sahibi ise ancak ABD vatandaşı değilse, bakmakla yükümlü olunan kişi olarak ikinci tercih kategorisine dahil olursunuz ve bekleme süreleri beklemeniz gerekir.

Aile temelli bir Yeşil Kart için işlem süresi vakadan vakaya değişir ve birkaç aydan 15 yıla kadar değişebilir.

İstihdam temelli Yeşil Kart için başvurun

ABD'li işverenler için katı ispat yükü ve yüksek maliyetler nedeniyle, işyeri aracılığıyla Yeşil Kart almak zor ve nispeten nadirdir. Yine de iş temelli bir Yeşil Kart için başvuru sürecinden geçmek isteyenler beş kategoriden birini seçmelidir:

EB- 1A

Extraordinary Ability (Olağanüstü Yetenek)

EB-1B

Outstanding Professors and Researchers, Managers and Executives (Seçkin Profesörler ve Araştırmacılar, Yöneticiler ve İdareciler) 

EB-2

Advanced Degree, Exceptional Ability
(İleri Derece, Olağanüstü Yetenek)

EB-3

Skilled Workers, Professionals, Other Workers
(Nitelikli İşçiler, Profesyoneller, Diğer İşçiler)

EB-4

Special Immigrants and Religious Workers
(Özel Göçmenler ve Din Görevlileri)

EB-5

Investors (Yatırımcılar)

Beş tercih kategorisine göre yapılan sınıflandırma, farklı uzunluklarda bekleme sürelerinin ortaya çıkacağını zaten göstermektedir. Birçok durumda, bu bekleme süreleri pahalı bir süreç hızlandırma ("Premium Processing") ile önlenebilir.

Ne yazık ki, gerekli Çalışma Sertifikasını almak da zaman alıcı ve pahalıdır. Bu sertifika, yabancı bir çalışanın Yeşil Kart alacağı işin bir ABD vatandaşı tarafından doldurulamayacağını kanıtlar.

Yatırım temelli Yeşil Kart için başvurun

Bir ABD şirketine yapılacak büyük bir finansal yatırımla Yeşil Kart almak mümkündür. Bunun için asgari tutar kırsal veya ekonomik açıdan zayıf bölgelerde 800.000 $. Diğer tüm durumlarda ise 1.050.000 $ gerekmektedir.

Burada verilen EB-5 vizesi, deneme süresindeki bir Yeşil Kart'a eşdeğerdir. İki yıl sonra (tüm gereklilikler yerine getirilirse), ikamet durumu başvuru üzerine ayarlanır ve yatırımcı Yasal Daimi Yerleşik olur.

Yeşil Kart Çekilişinde Yeşil Kart Kazanmak

Yeşil Kart Çekilişi (DV Lottery veya Diversity Visa Lottery olarak da adlandırılır) çoğu insan için Yeşil Kart almanın en kolay yoludur.

Çok düşük giriş koşulları ile piyango her yıl dünyanın dört bir yanından 55.000 katılımcıyı ABD'ye getirmektedir.

Green Card için şansınızı şimdi kullanın! Şimdi başvurun

Yeşil Kart sahipleri göç etmek zorunda mı?

Yeşil Kart'ın amacı, bir kişinin yaşam merkezini kalıcı olarak ABD'ye taşımasıdır. Ancak Amerikan rüyası aniden gerçekleştiğinde yapılması gereken pek çok şey vardır. ABD makamları bunun bilincindedir ve Yeşil Kart sahiplerine hayatlarını yavaş yavaş ABD'ye taşımaları için yeterli zaman tanır.

Özellikle ilk birkaç yıl, ABD ile kendi ülkesi arasında gidip gelmek genellikle sorun olmaz. Ancak, bir Yeşil Kart sahibi olarak, ABD dışında bir seferde 12 aydan (veya başvuru üzerine 24 aydan) fazla kalmanıza izin verilmediğini unutmamalısınız - aksi takdirde Yeşil Kart haklarınız elinizden alınabilir.

Çoğu Yeşil Kart sahibi en geç dört ila beş yıl sonra kalıcı olarak yer değiştirmeye karar verir.

Kimlik olarak Yeşil Kart

Bir Yeşil Kart sahibinin sahip olduğu birçok avantaj ve hakka karşılık tek bir yükümlülük vardır: Birleşik Devletler'deyken Yeşil Kartınızı her zaman yanınızda taşımanız gerekir.

Fiziksel Yeşil Kart sizin Yasal Daimi Yerleşik olduğunuzu kanıtlar. Bu nedenle, Yeşil Kartınız kaybolur, çalınır veya tahrip olursa, değiştirilmesi önemlidir.

Günlük Amerikan yaşamınızda, örneğin bir banka hesabı açarken, Amerikan ehliyetinizi alırken veya bir işe başvururken Yeşil Kartınızı sık sık göstermeniz gerekecektir.

Not: Immigration and Nationality Act ("Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası", INA) Bölüm 264(e) uyarınca, Yeşil Kartınız olmadan yakalanırsanız 100 dolara kadar para cezasına çarptırılabilirsiniz. Zor durumlarda 30 gün hapis cezasına bile çarptırılabilirsiniz.

Yeşil Kart ne kadar süreyle geçerlidir?

Eğer Yasal Daimi Yerleşik iseniz, ABD'de oturma ve çalışma izniniz ömür boyu geçerlidir. Bununla birlikte, bir kimlik belgesi olarak fiziksel Yeşil Kartın yalnızca on yıllık bir süresi vardır ve zamanında yenilenmesi gerekir.

USCIS Form I-90 aracılığıyla Yeşil Kartın süresinin dolmasından en geç 6 ay önce yenileme işlemini başlatmalısınız.

Not: Fiziksel Yeşil Kartınızın geçerliliğinin ABD'de yasal olarak ikamet etme statünüzle hiçbir ilgisi yoktur.

Yeşil Kartınızın geçerliliğinin sona ermesine neden olabilecek bazı durumlar vardır. Bunlar, örneğin:

 • Önceden başvuruda bulunmadan tek seferde 364 günden fazla ABD dışında bulunmak
 • ABD vatandaşı olmak
 • Yeşil Kartınızı bir ABD konsolosluğuna veya USCIS Hizmet Merkezine iade etmek (resmi iade belgeleri dahil)
 • Ciddi suç eylemleri işlemek
 • Son iptal tarihlerinin kaçırılması (örneğin yeni evli göçmenler veya yatırımcılar için şartlı Yeşil Kartlarda)
 • Göçmenlik yasasını ihlal etmek

Yeşil Kart yenileme

Form I-90 aracılığıyla bir Yeşil Kartın değiştirilmesi veya yenilenmesi için başvurduktan sonra, size "I-797" olarak adlandırılan bir Eylem Bildirimi ("Notice of Action") gönderilecektir. Bu belgeyi, yeni Yeşil Kartınızı alana kadar ABD'deki yasal ikamet statünüzün kanıtı olarak yanınızda taşımalısınız.

Yeşil Kartınızı nasıl yenileyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yeşil Kart ile ABD vatandaşı olun

Yeşil Kart sahipleri beş yıl sonra ABD vatandaşlığına hak kazanabilirler. Eğer bir ABD vatandaşıyla evliyseniz, sadece üç yıl beklemeniz gerekmektedir. ABD vatandaşlığına kabul için temel gereklilikler şunlardır:

 • Son beş yıl içinde ABD'de en az 30 ay geçirmiş olmak (veya bir ABD vatandaşı ile evli ise üç yıl içinde 18 ay)
 • Başvurudan önceki en az üç ay boyunca aynı eyalet veya ilçede ikamet etmek
 • Birleşik Devletler Anayasası'na saygı (yasaların ihlal edilmemesinin yanı sıra)
 • Yeterli İngilizce becerisi ve Amerikan tarihi ve hükümeti hakkında bilgi

ABD vatandaşlığa kabul sürecine ilişkin tüm belgeleri https://www.uscis.gov adresinde görüntüleyin.

Yeşil Kart satın alabilir miyim?

Yeşil Kart satın almak oldukça gerçekçidir. ABD şirketlerine yatırım yaparak alınan Yeşil Kartlar, ABD ekonomisini güçlendirmeye ve istihdam yaratmaya bağlı geçici Yeşil Kartlardır.

EB-5 olarak adlandırılan bu Yeşil Kartlar, ilk iki yılın bitiminden kısa bir süre önce şartlı Daimi Yerleşik Statüsünden ("conditional Permanent Resident Status") sınırsız Yasal Daimi Yerleşik Statüsüne ("unlimited Lawful Permanent Resident Status") dönüştürülebilir.

Yeşil Kart Olmadan ABD'de Yaşamak

ABD'de Yeşil Kart olmadan yaşamak mümkündür, ancak çoğunlukla son tarihler, engeller, ek maliyetler ve mali zorluklar hakimdir. Teorik olarak uzatılabilen yasal bir çalışma vizesi olsa bile, her zaman her şeyi kaybetme riski vardır.

Sadece Yeşil Kart ile Birleşik Devletler'deki yaşam gerçekten planlanabilir. Eğer kalıcı bir iş, ehliyet, kendi eviniz ya da kredi almak istiyorsanız, Yeşil Kartınız kapıyı açacaktır.

Geçici vizelerin genellikle yenilenmediği ve yardım paralarının sadece ABD vatandaşlarına ve Yeşil Kart sahiplerine ödendiği kriz zamanlarında bile, bir LPR olarak güvenli taraftasınız.

Yılda bir kez Yeşil Kart Çekilişine katılırsanız, Yeşil Kart kazanmak için elinizden gelen her şeyi yapmış olursunuz.

The American Dream ile şansınızı deneyin - üzülmektense güvende olmak daha iyidir!

Green Card Check
Şimdi başvurun